Kyselin teiltä Mainion huppariarvonnan yhteydessä Lähiömutsin postauksista, jotka ovat jääneet mieleenne. Monet osasin aavistaa, mutta muutamia tuli myös yllätyksenä. Oli kiva huomata, että kaikki blogin osa-alueet saivat mainintoja. Erityisen paljon tällä pienellä otoksella tunnutte tykkäävän kotikaupunkimatkailupostauksista, joissa retkeilemme ja seikkailemme eri puolilla Helsinkiä. Hyvä, sillä ilmojen lämmetessä sitä hupia on varmasti luvassa enemmän sekä tosielämässä että blogin puolella!
Keräsin tähän ryhmittäin teidän mainitsemianne postauksia. Jospa sieltä löytyisi jollekin vielä lukemattomia postaustuttavuuksia.
Raskaus ja vauva:
- Synnytyskertomus
- Vauvavuoden kuukausipostaukset
- Vinkkejä vauva-arjessa jaksamiseen
- Kahden aikuisen, yhden vauvan ja kahden kissan sänky
- Raskauteen liittyvät postaukset ylipäätään
Äitiys:
- Äitilaumapelko ja puistopakko
- Mitä jos lapsen saaminen ei tuokaan onnea?
- Kun äitiys ei ole ihanaa
- Tuollaista äitiä minusta ei ikinä tule ja muut luulot
- Hurahtaminen tekee vauvavuodesta onnellisemman
- Vuosi äitinä
- Vauvakuume(hourailua)
Ulkomaan reissut:
- Kanarialintu kireänä ja muut postaukset La Gomeralta
- Perhekuukauden aikaiset postaukset Thaimaasta
Kantaminen:
- Kantoreppuottelu: Tula vastaan Ergo
- Talvipukeutuminen lasta kantorepussa tai -liinassa kantaessa
- Ja muut kantamiseen liittyvät postaukset
Päiväkoti:
- Päiväkodin lait
- Ensimmäiset viikot päiväkodissa
- Hyvä kaupunkilapsuus ja päiväkodin käyttöaste
- Sekä muut postaukset koskien päiväkotia
Ruokatouhut:
- Kaksivuotiaan sapuskat sunnuntaista lauantaihin
- Riisipuuro näppärästi kerroskattilassa
- Kotitekoinen mysli
- Minimen kiinteiden ruokien aloitus
- Syntisen herkullinen porkkanapiirakka eli porkkanakakku
- Sekä muut postaukset koskien ruokaa ja syömähommia
Ihon hoito ja kosmetiikka:
Bloggaaminen:
- Bloggaajan kuukausi
- Blogimainonta ja -yhteistyöt Lähiömutsissa
- Muut blogitouhuihin liittyvät postaukset
Materia:
- Kahviseikkailijan kapseloituminen
- Vauvan ja taaperon uimarengas turvavaljailla
- Perhefillari eli laatikkopyörä
Työn ja perheen yhdistäminen:
Koti ja kaupunkiviljely:
- Minimen minikeittiö
- Pieni keidas lähiössä
- Kaupunkiviljelyyn liittyvä postaukset ylipäätään
- Kotiin ja sisustukseen liittyvät postaukset
- Kirpputorilöytöihin liittyvät postaukset
Arki ja juhla:
Lisäksi mainittiin kokonaisuutena DIY-postaukset, jutut kestovaipoista ja ne postaukset liittyen kotikaupunkimatkailuun.
Maininnan saivat myös postaukset Unikaverina säteilevä puhelin, Miten valita lapselle hyvät ja oikeankokoiset kengät? sekä VR, nyt joku roti.







Kiitos tästä! Mobiilissa ei näy tägipilveä eikä listausta postauksista (tai sit en vain osaa), joten tää menee kirjanmerkkeihin tulevaa varten. Nyt kun vieressä jokeltava pikkujäbä on 2kk niin vanhoista postauksista alkaa olla yhä enemmän huvin lisäksi hyötyäkin 🙂
Kiitos näistä vinkeistä! Juuri plussanneena alkaa kaikki vauvajutut kiinnostaa kummasti (:
Olisi kiva lukea postaus siitä, mitä ajattelet julkisuudesta ja millaisia linjanvetoja olet bloginpitäjänä tehnyt yksityisyytesi suhteen. Mitä asioita olet tarkoituksella jättänyt kertomatta ja miksi? Mitkä asiat uskallat huoletta kertoa? Miten suhtaudut lapsesi kuvien julkaisemiseen ja hänestä kertomiseen, kun hän ei vielä voi itse tehdä valintaa siitä, haluaako hän kuviaan ja kuulumisiaan julkaistavan?
Joo, bloggerin mobiiliversio siitä vähän kökkö, että tagipilveä ei näy. Mutta ällös huoli, nyt kun Suomen Blogimedian ansiosta mobiiliversiota parannellaan, sinne tulee tagipilvi ja listat postauksista myös. Kiva, jos postauksista on sekä huvia että hyötyä!
Onneksi olkoon! Muistan sen tiedonjanon, joka raskaustestin tekemisen jälkeen vyöryi päälle!
Varmasti tällainen postaus on vielä tulevaisuudessa tulossa.